web analytics

پروژه ۵۵۲

حقوق مربیان سیارک (کتابکده) طرق برای پنجمین سال

خلاصه اطلاعات پروژه:

بسیاری از کمک‌های خیریه معطوف به رفع نیازهای فوری است، اما توسعه‌ی مهارت‌های زندگی فرصتی است برای ساختن پایه‌های مستحکم‌تر برای آینده. در بنیاد یارا، ما به دنبال این هستیم که نه تنها به افراد کمک کنیم تا بر مشکلات کنونی خود غلبه کنند، بلکه مهارت‌هایی را در آن‌ها پرورش دهیم که زمینه‌ساز موفقیت‌های طولانی‌مدت باشد. مهارت‌هایی مانند همدلی، مدیریت خشم و تفکر انتقادی وکه کلیدهای اصلی در این مسیر هستند.

ما می‌دانیم که نتایج سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها کمتر قابل اندازه گیری و مشاهده است و جمع آوری کمک سخت تر! اما باور ما بر این است که اثرات این توانمندیها دیرپا و تعیین‌کننده خواهد بود، به همین دلیل چشم به کمک همراهانی داریم که به این مسیر باور داشته باشند و ما را پشتیبان کنند.

جدول زیر خلاصه اطلاعات این پروژه را ارائه می دهد:

حقوق مربیان سیارک طرق

نوع نیاز اموزشی

کودکان کار، بد سرپرست، والدین معتاد و خانواده های فقیر، کودکان افغانستانی

نوع آسیب پذیری 

۷ تا ۱۵ سال 

محدوده سنی کودکان آسیب پذیر 

۱۵۰ دانش آموز دختر و پسر در مجموع

تعداد کل کودکان آسیب پذیری که تحت تاثیر این پروژه هستند

خراسان رضوی /  مشهد

استان / نزدیک ترین شهرستان

شهرک طرق

روستا


هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۲ کودک

$24 Donate now!


هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۴ کودک

$48 Donate now!


هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۸ کودک

$96 Donate now!


هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۱۶ کودک

$192 Donate now!

تاریخچه و توضیحات کامل پروژه

طرق یکی از مناطق حاشیه نشین اطراف مشهد است. طرق قبلا روستا بوده ولی با مهاجرت از روستاهای اطراف به دلیل خشکسالی آن روستاها، طرق تبدیل به یکی از مناطق حاشیه نشین مشهد شده است. بیشتر مردم طرق در مشهد کار می کنند و در طرق زندگی می کنند. تعداد زیادی از زنان طرق در هتل ها یا در خانه های مردم خدمتکار هستند. تعداد خیلی زیادی از مردها هم یا رفتگر هستند یا در کار ضایعات فعالند و برخی هم دامدار هستند. مردم این منطقه اکثرا فقیر و نیازمند هستند.
سیارک نام خود خوانده ای است که ما بر محیطی نهاده ایم که هدف آن فراهم آوردن فضایی آگاهی بخش، امن، شاد و جذاب برای کودکانی است که امکان برخورداری از این موقعیت ها را ندارند. بیشتر کودکانی که از خدمات سیارک استفاده می کنند کودکان زباله گرد و کودکان کار هستند که در معرض انواع رفتارهای پر خطر قرار دارند و حتی استفاده از مواد مخدر و الکل و حمل سلاحهای سرد میان آنان خیلی طبیعی است.
سیارک طرق از دیماه سال ۱۳۹۸ (دسامبر ۲۰۱۹) شروع به کار کرده و بنیاد یارا حقوق مربیان آنرا پرداخت می کند. این سیارک با 5 مربی شروع به کار کرد و حالا با ۱۰ مربی به فعالیت مشغول است. به لحاظ کمی، در حال حاضر بیش از ۱۵۰ کودک به سیارک رفت و آمد دارند.
بچه ها در سیارک کتاب می خوانند، بازی های فکری، نقاشی، بازی سازه انجام می دهند (که بسیار محبوب است)، بازی های عروسکی انجام می دهند، داستان گویی یاد میگیرند، و نمایش بازی می کنند. همچنین ما در سیارک تمرین تخیل، بازی های هیجانی، بازیهای سرعتی، بازی های تمرکزی، و خلاصه انواع بازی ها را داریم که هر کدام روی بخشی از ذهن یا احساس بچه ها تمرکز دارد و هر بچه ای با توجه به شخصیت خودش روی یک بخشی کار می کند. ولی برای همه بچه ها، بر پرورش تمرکز و تخیل آنها خیلی کار می شود چون این بچه ها معمولا تمرکز و تخیل ضعیفی دارند. بچه ها اول داستان می خوانند، بعد انواع بازی هایی که برای روحیات مختلف بچه ها فراهم شده را می توانند انجام دهند. همچنین بچه ها گاهی میوه و شیر هم دریافت می کنند.
همچنین در سیارک روی بهداشت بچه ها خیلی کار می شود. سیارک یک خانم پرستار دارد که اگر بچه ها به شکل کثیف به سیارک بیایند اول کمکشان می کند تا دست و صورتشان را بشویند و کرم بزنند و بعد شروع به بازی کنند و موقع غذا خوردن هم به آنها آموزش می دهد که چطور غذا بخورند که تمیز و پاکیزه باشد.
ولی مهمتر از همه اینها این است که این بچه ها از حمایت مربی برخوردار می شوند. مربی ها آنها را می شناسند و مشکلات و مسایل آنها را می دانند و می دانند که بچه ها در زندگی چه کم و کاستی هایی دارند و این مهمترین کار برای بچه هایی است که بیشتر آنها الگوی سالمی در زندگی ندارند.
علت استقبال بچه ها از سیارک به تعبیر روانشناسی که در سیارک کمک می کند این است که در منطقه ای که پر از بچه های گرسنه و نیازمند است، سیارک مثل یک رستوران شیک می ماند با یک عالمه رنگ، بازی، قصه و از همه جالب تر بزرگترهایی که با بچه ها مهربان هستند، به حرفشان گوش می دهند، جویای حال آنها می شوند. بچه ها چنین ارتباطی را با خانواده خودشان یا در مدرسه ندارند و به همین دلیل هم بچه ها مربیان را بسیار زیاد دوست می دارند.
تعداد زیادی از کودکانی که به سیارک می آیند افغانستانی هستند. بچه ها، چه ایرانی و چه افغانستانی، همه کار می کنند ولی بچه های افغانستانی مستمرتر و بیشتر کار می کنند. درصد زیادی از آنها مدرسه می روند و بعد از مدرسه کار می کنند یا اینکه پنجشنبه و جمعه کامل سر کار هستند. کار آنها هم معمولا زباله گردی است. ولی چون اینها طایفه ای هستند، خیلی شبکه ای و منظم زباله گردی می کنند به این صورت که هر خانواده روی یک شیء، مثلا پلاستیک و کاغذ و غیره، تمرکز دارند. بچه های ایرانی کمتر زباله گردی می کنند و معمولا شاگردی می کنند مثلا شاگرد مکانیک یا چوپان هستند.
زندگی خیلی از این بچه ها بسیار بدوی است و اصلا حوصله کتاب خواندن را ندارند و به همین دلیل هم باید اول آنها را شرطی کنیم تا برای گرفتن آموزه ها آماده شوند. با اینحال خیلی از این بچه ها قانون 20 دقیقه مطالعه در بدو ورود به سیارک را انجام می دهند صرفا برای اینکه بتوانند با مربیان گپ بزنند. به عبارتی بیشتر از بازی و کتاب و همه چیز دیگر در سیارک، فضای امن آنرا را دوست دارند و گپ زدن با مربی ها را.
سنجش تاثیر کتابکده روی بچه ها خیلی مشکل است زیرا این بچه ها مشکلات عمیقی دارند و بسیار نیازمند کمک هستند. ولی می توان گفت که بچه هایی که علاقه به کتابخوانی داشتند ولی دسترسی به کتاب نداشتند حالا می توانند مطالعه کنند، بچه ها الان دسترسی به اسباب بازی دارند، دسترسی به مربی ای دارند که به حرفهاشان گوش می دهد، روخوانی بچه ها خیلی بهتر شده، بچه ها جرات نوشتن پیدا کرده اند، جرات تخیل کردن پیدا کرده اند، جرات صحبت از احساساتشان را پیدا کرده اند، روابط دختر و پسر بهتر شده. ولی نکته در اینجاست که این تغییرات روی برخی خیلی بارز است و روی برخی ها هنوز خودش را خیلی نشان نمی دهد و عمیق نشده است. در آینده هم همین روال را دنبال خواهیم کرد چون این تغییرات نیاز به زمان زیادی دارد.
یارا از سال ۲۰۱۹ از سیارک طرق با پرداخت حقوق مربیهای سیارک حمایت کرده و سبب شده که سیارک تبدیل به مامن و پناهگاهی برای بیش از ۱۵۰ کودک کار حومه مشهد که در معرض آسیب های بسیار جدی قرار دارند شود. هزینه تامین چنین سرویسی برای کودکان منطقه طرق تنها حدود ۱۲ دلار در ماه برای هر کودک است. کیفیت بسیار بالای خدمات سیارک و هزینه سرانه پایین آن این پروژه را به یکی از پر اثر ترین پروژه های یارا از زمان تاسیس تبدیل کرده است و به همین دلیل نیز حدود یکسال پس از تاسیس این سیارک، به تاسیس سیارک دومی در سر پل ذهاب هم کمک کردیم.
پرداخت حقوق ۱۰ مربی سیارک طرق برای یکسال کامل حدود ۲۲ هزار دلار است. شما می توانید با انتخاب یکی از گزینه های پایین، تامین کننده هزینه تعدادی از این کودکان باشید.
۲۴ دلار: هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۲ کودک
۴۸ دلار: هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۴ کودک
۹۶ دلار: هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۸ کودک
۱۹۲ دلار: هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۱۶ کودکهزینه ماهیانه تامین مربی برای ۲ کودک

$24 Donate now!


هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۴ کودک

$48 Donate now!


هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۸ کودک

$96 Donate now!


هزینه ماهیانه تامین مربی برای ۱۶ کودک

$192 Donate now!